هولوگرام با پیکسل‌ های بسیار کوچک

هولوگرام با پیکسل‌ های بسیار کوچک

پژوهشگران دانشگاه کمبریج موفق به کشف خواص غیرعادی پراش نور توسط نانو لوله‌ های کربنی شدند، بنابراین تصمیم گرفتند از این نانولوله‌ ها برای تولید هولوگرام استفاده کنند که کلمه «کمبریج» روی آن نقش بسته باشد. برخی محققان معتقدند که نانو لوله‌ های کربنی بخشی از قلب صنعت آینده است، به‌ طوری که می‌ تواند حوزه‌ های مختلف از پیل‌ های خورشید و درمان سرطان گرفته تا تصویربرداری را تحت الشعاع قرار دهد. نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ ای تحت عنوان «the 2D images that optically render as three-dimensional» در نشریه «Advanced Materials» به چاپ رسیده است.

هولوگرام با پیکسل‌ های بسیار کوچک

پیکسل‌ های کوچک چگونه زاویه دید هولوگرام را افزایش می دهند

«هایدر بات» از محققان این پروژه می‌ گوید: پیکسل‌ های کوچک موجب پراش نور با زاویه بزرگتر می‌ شود که با این کار زاویه دید هولوگرام افزایش می‌ یابد. در واقع پیکسل‌ های کوچکتر به‌ معنای قدرت تفکیک بیشتر است. ما از نانولوله‌ های کربنی به‌ عنوان عنصر پراش دهنده، پیکسل، استفاده کرده تا هولوگرام‌ هایی با قدرت تفکیک بیشتر و زاویه دید بزرگتر ایجاد کنیم.   نانولوله‌ های کربنی مورد استفاده در این پروژه چند لایه بوده و قطرشان ۷۰۰ برابر نازکتر از تار موی انسان است؛ این نانولوله‌ ها روی ویفر سیلیکونی رشد داده شده که در نهایت ساختار هایی لوله‌ ای پدیده آمده است.

محققان موفق شدند با استفاده از این سیستم، نام دانشگاه «کمبریج» را با کیفیت بالا ایجاد کنند. «بات» می‌ گوید: این تازه شروع کار است، نتیجه کار ما نه تنها دارای قدرت تفکیک بالایی است، بلکه حساسیت زیادی در تغییر رنگ نسبت به نور ورودی دارد. حسگرهای هولوگرافیک با حساسیت بالا می‌ تواند برای شناسایی حرکات، تغییر زاویه، دما و دانسیته مواد زیستی استفاده شود.

این پروژه مسیر تولید هولوگرام‌ های سه بعدی با استفاده از نانوساختارها را هموار می‌ کند، هولوگرام‌ هایی که دارای میدان دید وسیع و قدرت تفکیک بالا است. محققان این پروژه دو مرحله مهم در مسیر تجاری سازی این فناوری پیش روی دارند؛ اول این که ماده‌ ای ارزان به‌ عنوان جایگزین نانولوله‌ های کربنی پیدا کنند، آن ها برای این کار قصد دارند از نانوسیم‌ های اکسید روی استفاده کنند که اثر مشابه نانولوله کربنی دارد. دوم این که محققان قصد دارند روی حرکت این تصویر تحقیق کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09128571198
09128571198