بررسی و مقایسه هزینه آیتم‌های امنیتی

 

پیش تر در رابطه با ایجاد امنیت و روش های تضمین اصالت اسناد و مدارک و حفاظت از برند، مقالات متعدد و گاها به طور مفصل را ارائه کردیم. در این بحث به مقایسه این المان ها و یا ایتم ها با یک دیگر می پردازیم.

بدیهی است که هرچه میزان ایجاد امنیت یک آیتم بالاتر باشد، تولید و ملزومات آن نیز پرهزینه تر خواهد بود. در این جا به ترتیب کم هزینه ترین تا پرهزینه ترین آیتم ها و تکنولوژی های امنیتی را معرفی خواهیم کرد.

در ابتدایی ترین سطح، جلوه های فلورسنت و UV هستند که جزو المان های امنیتی پنهان دسته بندی می شوند و تحت تابش نور UV آشکار می شوند. این جلوه ها می توانند در مرکب ها، ورنی ها، الیاف کاغذ ها، قسمتی از  هولوگرام و … ایجاد شوند.

پس از آن می توان به انواع مرکب های امنیتی اشاره کرد. مرکب هایی با ویژگی های خاص و حساسیت های متنوع، مثل حساس به دما، طیف های نوری مشخص، حساس به دما یا خراش و …. هستند. برخی در زوایای مختلف جلوه ها و رنگ های متفاوت از خود نشان می دهند.

در رده های بالاتر بارکدها و کد های دو بعدی هستند که قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را دارند. صرف نظر از بخش سخت افزاری آن (قرائت گر – Reader) این روش واقعا از نظر هزینه ای مناسب است.

کاغذ های امنیتی نیز که شامل انواع کاغذ های ضدکپی حساس به مواد شیمیایی هستند و یا الیاف خاص با ویژگی های خاص دارند که یا در ماشین کاغذ سازی در خمیر کاغذ و  یا در بخش نهایی و پرداخت کاغذ ایجاد می شوند. هر کدام از این ویژگی ها به نحوی جعل یا تحریف در کاغذ را آشکار می سازند. استفاده عمده این کاغذ ها در اسناد و مدارک می باشد که هزینه قابل توجهی نیز ندارد.

هولوگرام ها نیز انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع طراحی و آیتم های امنیتی تعبیه شده در آن از قبیل میکرو تکست (ریز نوشته)، المان پنهان، گیلوش ها و طرح های اختصاصی و منحصر به فرد میتواند به خوبی امنیت سند یا یک کالا تامین کند. طبیعی است که با این ویژگی ها، پروسه تولید آن و میزان حافظت آن از جعل، نسبت به کاغذ ها و مرکب های امنیتی دارای هزینه بیشتری می باشد. در صورت احتیاج به امنیت بالاتر، می توان  هولوگرام را تلفیق با سایر المان های امنیتی نیز استفاده کرد. المان هایی مثل UV، شماره سریال، انواع کد ها و حتی تکنولوژی NFC نیز قابل تلفیق هستند.

در طبقه خود هولوگرام  ها، هولوگرام های گرم (هات استمپ) هزینه بیشتری نسبت به هولوگرام های سرد (لیبل) و معمولی دارند. و قاعدتا امنیت بیشتری را ایجاد می کنند.

انواع تگ ها، تکنولوژی NFC و RFID ها با فاصله ای بیشتر از نظر هزینه از سایرین، در رده ای به مراتب بالاتر قرار دارند و ویژگی های قابل توجهی دارند که پیشتر در مطالب دیگر سایت منتشر شده است. در این رده، تکنولوژی NFC به علت ویژگی تماس (touching) ، برای برقراری ارتباط، دارای امنیت خیلی بیشتری می باشد.

با تمامی این تفاسیر استفاده هرکدام از آیتم ها وابسته به کاربرد سند یا محصول و طول عمر مفید آن است. در بسیاری از موارد، تنها یک المان کافی نیست و باید چند آیتم را ترکیب کرد تا به بهترین عملکرد و بازدهی در حفظ اصالت اسناد و مدارک و یا حفاظت از برند دست یافت.

مثلا در یک سند استفاده هم زمان از کاغذ و مرکب امنیتی به همراه یک قطعه  هولوگرام (ترجیحا گرم) پیشنهادی معقول و منطقی است و برای حفاظت از برند، هولوگرام های خاص پلمپ و استفاده از شماره سریال، انواع کد ها و حتی NFC و RFID کمک بسیاری می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *