هولوگرام تمام نگار

هولوگرام تمام نگار


هولوگرام تمام نگار چیست؟

هولوگرام تمام نگار

 

برای یک فرد عامی با اطلاع، هولوگرام یک فیلم یا پلیت عکاسی است که با نور لیزر نوردهی شده و تحت پردازش قرار گرفته است. به گونه ای که وقتی به طرز مناسبی روشن شود یک تصویر سه بعدی ایجاد می کند. به نظر می رسد مردمی که اطلاعات کمتری دارند، تمام نگار را صرفاً نوعی عکس سه بعدی می دانند.

مسلماً هم در عکاسی و هم در تمام نگاری هر دو از فیلم ها و پلیت های عکاسی استفاده می کنند ولی این تقریباً کل وجه اشتراکی است که این دو دارند. مهمترین فرق بین آنها نحوه ایجاد تصویر است.   قدمت عکاسی به بیش از یک قرن و نیم می رسد در حالی که تمام نگاری به شکلی که ما آنرا می شناسیم، در حدود ۴ دهه عمر دارد و عمر اولین تمام نگار کوچکی که ساخته شد در حدود ۶۰ سال است.

 

فواید استفاده از هولوگرام تمام نگار

هولوگرام تمام نگار سطحی صاف است که با یک نوردهی مناسب، تصویری سه بعدی همانند یک جسم واقعی را در فضا بوجود آورد که علیرغم غیر قابل لمس بودن ، قابل عکسبرداری می باشد. ناظران هولوگرام به طور معمول وسوسه میشوند که دستشان را دراز کنند تا بتوانند تصویر را لمس نمایند.   هولوگرام برروی بسته بندی ها موجب افزایش فروش محصولات خاص میشود. بازتابش نور در هولوگرام‌ ها بطور خاصی چشمگیر بوده و در نمایشگاه های تجاری و فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین برای نمایش افراطی اشیاء باارزش و حساس بکار می روند. تاریخچه هولوگرافی مدرن به سال ۱۹۴۷ میلادی برمیگردد. یعنی زمانی که دنیس گابور (Denis Gabor) در حال تحقیق جهت اصلاح و افزایش دقت میکروسکوپ های الکترونی بود.

اکتشاف آقای گابور در آن زمان بسیار اعجاب آمیز بود چرا که وی به امکانات مدرن تولید نور لیزر دسترسی نداشت. ۱۳ سال بعد یعنی از سال ۱۹۶۰ که روش های پیشرفته تولید لیزر ابداع شد. تحقیقات جدی تری روی هولوگرافی آغاز و در سال ۱۹۷۱ جایزه نوبل فیزیک به خاطر فعالیت ها و یافته های دکتر گابور در زمینه هولوگرافی به وی اعطا شد.   در سال ۱۹۶۲ امت لیث (Emmett Leith ) ویوریس اپاتنیکس (Juris Upatnieks ) از دانشگاه میشیگان تحقیقات گابور را مطالعه نموده وبه دلیل کنجکاوی تصمیم گرفتند تکنیک های گاربور را با استفاده از لیزر کپی برداری نمایند. نتیجه آن اولین هولوگرام عبوری لیزری از یک جسم سه بعدی بود. (یک ترن اسباب بازی ویک پرنده) این هولوگرام های عبوری تصاویر بسیار شفاف با عمق واقعی ایجاد مینمودند اما فقط با نور لیزر تصویر حاصل قابل مشاهده بود.

برای سفارش انواع هولوگرام محصول و امنیتی با فراگرصنعت تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *