هولوگرام رنگین کمانی

 هولوگرام رنگین کمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

هولوگرام رنگین کمانی

هولوگرام رنگین کمانی  نوعی هولوگرام است که در سال ۱۹۶۸ میلادی توسط دکتر استیون بنتون اختراع شده است. این نوع هولوگرام تنها تحت نور سفید مشاهده می شوند. قبل از آن برای این کار از پرتوی لیزر استفاده می شوند. همه این هولوگرام ها را دیده ایم و با ان ها آشنا هستیم.

در هولوگرام رنگین کمانی از یک شکاف افقی جهت از بین بردن اختلاف منظر عمودی برای ایجاد تصویر بیرونی استفاده می شود . نتیجه ی  این امر کاهش تاری طیفی و حفظ  نمای سه بعدی بیشتر برای بینندگان است.

فردی که در مقابل این نوع هولوگرام قرار گیرد و به سمت بالا و پایین حرکت کند، به جای اینکه منظره ی عمودی برایش جا به جا شود تنها تغییر رنگ را مشاهده می کند.

از آنجا که اثرات این چشم انداز تنها در یک محور تکثیر میشوند، هنگامی که هولوگرام در فاصله ی مطلوب مشاهده نمیشود تصویر ظاهر میشود. به طوری که کشیده یا تقلیل یافته باشد.

این نوع تحریف ممکن است زمانی که عمق و اندازه تصویر کم است به چشم نیاید اما وقتی که فاصله ی موضع تا بالای هولوگرام زیاد باشد، بسیار قابل توجه است. جهان نماها و اختلاف منظر حرکت افقی که از موارد مهم در عمق و ارتفاع تصویر هستند، در این زمینه حفظ میشوند. هولوگرام هایی که در کارت های اعتباری به کار میروند از نوع رنگین کمانی هستند.

هولوگرام رنگین کمانی

نحوه ساخت هولوگرام رنگین کمانی

نحوه ساخت هولوگرام رنگین کمانی بدین شکل است که شئ با نور لیزر روشن می شود و تصویر در صفحه ای از هولوگرام مورد استفاده برای ایجاد هولوگرام شکل می گیرد. یک شکاف افقی باریک بین شئ و لنز قرار دارد. صفحه هولوگرام نیز با یک پرتو مرجع مشتق شده از همان لیزر روشن میشود و الگوی تداخل بین پرتو ها و پرتو های مرجع ثبت می شود.

هولوگرام توسعه یافته توسط یک پرتو شبیه به پرتو مرجع اصلی روشن می شود.تصویری که از تصویر اصلی مجددا ساخته شده است و در سمت راست هولوگرام قرار گرفته می تواند توسط یک ناظر دیده شود.

با این حال به نظرمی رسد که این تصویر از سمت راست از طریق نوعی شکاف رویت می شود. این به این معنی است که فقط یک بخش افقی کوچک از تصویر را میتوان از هر مکانی مشاهده کرد. هرچند که اگر بیننده موقعیت خود را تغییر دهد بخش های مختلفی از شئ مشاهده می شود.

در صورتی که هولوگرام توسط یک پرتو لیزر از یک طول موج دیگر روشن شود موقعیت تصویر بازسازی شده تغییر خواهد کرد. هنگامی که هولوگرام با منبع نور سفید هدایت شده از سمت چپ هولوگرام روشن شود، هر رنگ بخش متفاوتی از تصویر را با زاویه کمی ایجاد میکند به طوری که تمام شئ در حال حاضر با تغییر رنگ در جهت عمودی دیده می شود.

از هولوگرام رنگین کمانی  در طیف گسترده ای از برنامه های امنیتی مانند کارت های اعتباری، اسکناس و کالاهای با کیفیت استفاده می شود.

 

شرکت فراگرصنعت تولید کننده اختصاصی برچسب وید ، هولوگرام و برچسب های امنیتی است. شما می توانید سفارشات خود را ثبت کنید و شرکت ما انواع برچسب امنیتی را با بهترین کیفیت برای شما تولید خواهد کرد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.