ویژگی‌ها و سطح امنیتی هولوگرام

هولوگرام ها در زندگی روزمره همه جا دیده می شوند. واقعا دلیل اعتماد صنایع و سازمان های مختلف درسطوح امنیتی متفاوت چیست؟  تا کنون به کرات درباره انواع هولوگرام ها، نحوه ساخت، شکل ارائه و … مطالبی را منتشر کرده ایم. شاید لازم باشد یک جمع آوری کلی از مطالب داشته باشیم که اهمیت برچسب های امنیتی هولوگرام را مشخص تر کنیم.
 
۱٫ ضد جعل بودن برچسب های امنیتی هولوگرام در OVDها (سازه های متغیر نوری) طبقه بندی می شوند که دارای فرایند پیچیده ای در تولید هستند و افکت های نوری سه بعدی ایجاد می کنند که توسط دستگاه های چاپی غیر قابل بازتولید هستند. چرا که دارای ماهیت نوری هستند و با چرخش آن، رفتار الگوی هولوگرام با توجه به طراحی آن عوض می شود.
علاوه بر غیر قابل تولید بودن آن، نمی توان ازبرچسب های سه بعدی هولوگرام ، توسط دستگاه های دیجیتال مثل اسکنرها و دستگاه های فتوکپی، رونوشت تهیه کرد. ۲٫ احراز هویت آسان لیبل های هولوگرام، روی هر محصول یا سند به خوبی قابل تشخیص هستند و توسط مردم عام شناسایی می شوند. هر چند ممکن است هولوگرام در طراحی المان های امنیتی پنهان نیز داشته باشد، که توسط ابزار های خاص قابل احراز هستند ولی به طور کلی، می توان از یک آیتم امنیتی آشکار نام برد که کلیت آن قابل دیدن و شناسایی است. ۳٫ امنیت, طبق نیاز مشتری برچسب های هولوگرام را می توان طبق خواست مشتری از لحاظ امنیتی، طراحی و تولید کرد. بدیهی است که میزان امنیتی که هولوگرام پلمپ یک محصول (مثل DVD یا یک بسته بندی چای) دارد قابل مقایسه با آیتم های امنیتی مورد استفاده در اسناد مسافرتی (مثل پاسپورت ها و ویزاها) و یا حتی با اسناد بانکی نمی باشد. در برخی موارد استفاده از هولوگرام صرفا جنبه دکوراتیو (در محصولات کم ارزش) دارد پس از هولوگرام هایی ساده تر با طرح عمومی استفاده می شود که هزینه بسیار کم تری را نیز در بردارد. ولی معمولا برای امنیت بیشتر، از طرح ها و الگو های اختصاصی استفاده می شود که ضمانت بیش تری را در بر دارد.
به طور کلی برچسب های هولوگرام از لحاظ امنیتی به شکل زیر طبقه بندی می شوند:
  • سطح تجاری (استفاده از المان های ساده آشکار و دکوراتیو)
  • سطح امنیتی (ترکیبی از عناصر امنیتی نیمه پنهان و آشکار با طراحی اختصاصی)

سطح فوق امنیتی (استفاده از المان های خاص، پنهان و منحصر به فرد که با دستگاه های خاص قابل تشخیص هستند.) ۴٫ قابل رهگیری هولوگرام ها را می توان با افزودن اطلاعات متغیر به آن ها قابل رهگیری کرد. اطلاعات متغیر شامل شماره سریال ها و انواع کد ها مثل بارکد ها و کد های دوبعدی و مایکروسافت تگ ها هستند که به روش های مختلف روی هولوگرام اعمال می شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *