هولوگرام و خصوصیات آن

هولوگرام و خصوصیات آن


هولوگرام و خصوصیات آن

برچسب های هولوگرام محصولاتی اپتیکی هستند که با تکنولوژی لیزر و با استفاده از تجهیزات و تکنیک های پیشرفته تولید می‌شوند. زمانیکه به این برچسب ها در زیر نور نگاه می‌کنیم تصاویری رنگی دیده می‌شوند که با تغییر زاویه دید، طیفی از رنگ های مختلف را در آن مشاهده می‌کنیم. یکی از خصوصیات جالب هولوگرام، نمایش تصاویر سه بعدی می‌باشد که غیرقابل کپی برداری بوده و با روش های دیگر قابل تولید نیستند. برخی از خصوصیات هولوگرام غیر قابل کپی‌ برداری و تکثیر حتی با استفاده از جدیدترین روش های کپی و اسکن. غیر قابل جداسازی و انتقال از محلی به محل دیگر. قابلیت گنجاندن تصاویر یا کدهای مخفی درون هولوگرام که در زیر نور معمولی غیر قابل رؤیت می‌ باشند و فقط تولیدکننده و صاحب هولوگرام از محل آن آگاه است.

قابلیت گنجاندن تصاویر یا متون میکرونی در داخل هولوگرام که بسته به اندازه آن ها فقط با ذره‌ بین یا میکروسکوپ قابل مشاهده هستند. قابلیت تولید در اندازه، شکل، تیراژ و رنگ های مختلف برای تهیه تصویر اولیه هولوگرام احتیاج به تجهیزات خاص اپتیکی می‌باشد که با ترتیب خاصی باید در کنار هم چیده شوند و کوچکترین تغییر در چیدمان این تجهیزات باعث ایجاد تغییر در تصویر می‌گردد و به همین دلیل امکان تولید مجدد یک هولوگرام برای تولید کننده اولیه آن نیز وجود ندارد.

هولوگرام و خصوصیات آن

کاربرد هولوگرام

کاربرد های هولوگرام بطور کلی هولوگرام برای محصولاتی که احتمال جعل آنها می‌رود، اسناد و مدارک، پلمپ و بسته‌ بندی و افزایش زیبایی ظاهری اجناس بکار گرفته می‌شود. برخی موارد استفاده هولوگرام عبارتند از: انواع حساسیت هولوگرام برچسب های هولوگرام بسته به نوع استفاده دارای حساسیت های مختلفی در مقابل دستکاری و کنده شدن از سطحی که به آن چسبیده‌ اند می‌ باشند.

گاهی ممکن است لازم باشد که برچسب بارها از روی سطح کنده شود و دوباره بچسبد بدون آنکه آسیبی ببیند. در این حالت برچسب بدون حساسیت تولید می‌ شود. در حالت حساسیت بالا در صورت کندن برچسب، فقط لایه محافظ پلاستیکی برچسب کنده می‌ شود و قسمت متالایز که حاوی طرح هولوگرام می‌ باشد بر روی سطح باقی می‌ ماند که قابل برداشتن نیست.

می‌ توان هولوگرام را به صورتی تولید نمود که پس از کنده شدن، فقط قسمت هایی از آن بر روی سطح به صورت یک طرح یا متن باقی بماند. در این حالت که به void معروف است معمولاً عباراتی نظیر “void”، “کنسل شد” و “باطل شد” یا طرح های شطرنجی، لانه زنبوری و… بر روی سطح باقی می‌ماند. در صورت نیاز امکان تولید برچسب با هر طرح و متن دیگری وجود دارد.

 

هولوگرام و خصوصیات آن

افکت های هولوگرام

انواع افکت های هولوگرام در این حالت که با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها تولید می‌گردد، می‌ توان تصویر یک جسم را بصورت کاملا سه بعدی در داخل هولوگرام ایجاد نمود بطوری که با تغییر زاویه دید امکان مشاهده زوایای دیگری از تصویر وجود دارد.

در این افکت که ساده‌ ترین افکت هولوگرام می‌ باشد، تصویر یک شکل یا متن بصورت تخت و دو بعدی در هولوگرام ایجاد می‌ گردد. دو بعدی/سه بعدی این افکت از قرارگیری دو یا چند لایه دو بعدی روی هم ایجاد می‌ شود و این امکان وجود دارد که لایه‌ ها را به صورتی ایجاد نمود که دارای عمق های مختلف باشند و این حالت حس وجود بعد در تصویر را به بیننده القا می‌ کند.

دات ماتریکس این افکت متشکل از نقاط بسیار ریزی است که باعث ایجاد طیف منظمی از رنگ می‌ شوند. ار آن جهت که این افکت از قرارگیری منظم نقاط در کنار هم ایجاد می‌ شود به آن ماتریس نقاط یا دات-ماتریس گفته می‌ شود. در این افکت در صورت تغییر زاویه دید یا زاویه تابش نور، طیفی منظمی از رنگ به صورت خطی، شعاعی، حلزونی و… در داخل هولوگرام دیده می‌ شود.

افکت نقطه الماس هولوگرام

نقطه الماس در این افکت که نوعی دات-ماترس است، نقاط درخشان با رنگ ها مختلف بدون نظم خاصی در کنار هم قرار می‌ گیرند که با تغییر زاویه دید درخشش زیبایی در هولوگرام دیده می‌ شود. این افکت را می‌ توان به صورتی ایجاد نمود که شبیه به یک سطح فلزی زبر نیز دیده شود.

رنگ های واقعی یا تروکالر در این حالت می‌ توان یک عکس مثل عکس منظره یا شخص را در داخل هولوگرام قرار داد به صورتی که رنگ ها بصورت کاملا طبیعی دیده شوند. تصاویر متحرک در این افکت می‌ توان تعدادی شکل یا تصویر را طوری در کنار هم قرار داد که با تغییر زاویه دید حالتی شبیه به حرکت یا انیمیشن دیده شود. متون میکرونی یا میکرو تکست در این حالت اشکال یا متون در ابعاد بسیار ریز در حد میکرو و نانو در داخل هولوگرام قرار می‌ گیرند که با چشم غیر مسلح قابل رؤیت نیستند و برای مشاهده آن ها باید از ذره‌بین یا میکروسکوپ استفاده شود.

کد مخفی در این افکت متون یا اشکال به گونه‌ ای در داخل هولوگرام قرار می‌ گیرند که در حالت عادی غیر قابل رؤیت هستند و برای مشاهده آن ها باید نور لیزر به هولوگرام تابانده شود. در این حالت کد مخفی موجود در هولوگرام در بازتاب لیزر قابل رؤیت خواهد بود.

هولوگرام و خصوصیات آن

تصاویر مخفی هولوگرام

تصاویر مخفی متحرک در این افکت تصاویر مخفی طوری داخل هولوگرام قرار می‌ گیرند که با جابجا کردن محل تابش لیزر روی هولوگرام، در بازتابش لیزر، یک تصویر بصورت انیمیشن دیده می‌ شود. به عنوان مثال یک پروانه در حال بال زدن. تصاویر چند کاناله یا فلیپ-فلاپ در این افکت، هولوگرام به گونه‌ ای ساخته می‌ شود که در صورت نگاه کردن به آن از زوایای مختلف، تصاویر متفاوتی دیده می‌ شوند.

گیلوچه این افکت متشکل از تعداد زیادی خطوط و منحنی هایی می‌ باشد که توسط کامپیوتر و با استفاده از فرمول های خاص ریاضی تولید می‌ شوند و پس از تولید هولوگرام، کپی‌برداری و طراحی مجدد آن ها بسیار مشکل و تقریباً غیر ممکن است که این باعث افزایش ضریب امنیت هولوگرام می‌ گردد.

از این نوع طرحها در تولید اوراق بهادار و اسکناس هم استفاده می‌ شود. متن سفید در این افکت، قسمتی از هولوگرام به رنگ سفید دیده می‌ شود بدون هیچگونه تغییر رنگی در اثر تغییر زاویه دید.

رنگها و ضخامت های هولوگرام برچسب های هولوگرام معمولاً به رنگ نقره‌ ای تولید می‌ شوند ولی در صورت نیاز و طبق سفارش مشتری، امکان تولید آن در رنگ های مختلف از جمله طلایی، مسی، سبز، آبی، قرمز، نارنجی، بنفش، فیروزه ای و بی‌رنگ (شفاف) وجود دارد. ضخامت برچسب ها نیز معمولاً در اندازه‌ های ۲۰، ۲۴ و ۳۶ میکرون می‌ باشد. البته در صورت نیاز امکان تولید در ضخامت های کمتر و بیشتر نیز وجود دارد.